Bu 10 besine önem verin

Kalsiyum ihtiyacımızı daha çok süt ve süt ürünlerinden karşılıyoruz ama süt ve ürünlerini tüketemiyorsanız kalsiyum ihtiyacınızı karşılamanız için başka hangi besinler tüketebilirsiniz?

1.Somon balığını omega-3’den zengin diye biliriz ama faydalı yağ asitlerinin yanı sıra somon kalsiyumdan da zengin bir besindir. 1 porsiyonu ile 200mg kalsiyum almaktasınız. 

2.Kilo verme diyetlerinde sıklıkla önerdiğimiz badem 15g tüketildiğinde 50mg kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca kalp sağlığı içinde oldukça faydalı.

3.Yeşil sebzeler içerisinde de kalsiyum vardır ama madımak içerisinde oldukça yüksek. Ayrıca madımakta yüksek miktarda antioksidan ve mineraller de bulunmakta. Yemeğini veya salatasını yaparak tüketerek 165mg kalsiyum ihtiyacınız karşılanacak.

4.Biz diyetisyenlerin kahvaltı seçeneği olarak sunduğumuz yulaf hem tok tutuyor, hem zayıflatıyor, hem kalp sağlığı için oldukça faydalı, hem de kalsiyumdan zengin. Ortalama küçük bir kase tüketerek 100mg kalsiyum alıyorsunuz.

5.Tofu son zamanlarda yeni tanıştığımız bir besin hem iyi bir protein kaynağı hem de kalsiyumdan oldukça zengin, 100g tüketerek 300mg kalsiyum alıyorsunuz.

6.Portakal hepimizin bildiği gibi C vitamininden zengin bir besin ama kalsiyum içeriği de oldukça yüksek. 1 portakalda 40mg kalsiyum bulunmakta.

7.Keten tohumu 1 yemek kaşığı kadar tüketildiğinde ortalama 60mg kalsiyum içeriyor. Salata, çorba veya yoğurdunuza ilave edebilirsiniz.

8.Soya sütü de kalsiyum içeriği ile tüketebileceğiniz bir besin. 1 bardak tüketerek ortalama 200mg ihtiyacınızı karşılıyorsunuz.

9.Protein içeriği yüksek ve severek tükettiğimiz kuru fasulye 1porsiyon tükettiğinizde 70 mg kalsiyum sağlıyor.

10.İncir lif içeriği yüksek aynı zamanda kalsiyumdan da zengindir. 2 adet tükettiğinizde 50mg kalsiyum ihtiyacınızı karşılıyorsunuz.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın