Limonlu su içmenin faydaları

 

Yapılan araştırmalar güne ılık limonlu su ile başlamanın sağlıklı bir yöntem olduğunu destekliyor tabi herhangi bir mide veya tansiyon sorununuz yoksa;

Vitamin, mineral deposuLimon A, B, C, E vitaminleri, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum minerallerini içerir. Böylelikle güne vitamin ve mineral dopingi ile başlarsınız.

Toksik maddeleri atarİçeriğindeki sitrik asit nedeniyle enzim aktivitesini artırıp karaciğeri temizler dolayısıyla toksik maddelerin atımını hızlandırır. Balgam oluşumunu azaltır.

Sindirimi hızlandırırToksik maddeleri atmasının yanı sıra sindirim sisteminin de düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle kabızlık sorunu yaşayanlarda olumlu etkisi bulunmaktadır.

Metabolizmayı hızlandırırC vitamini içeriğinin yüksek olması nedeniyle aç karnına tüketilen limonlu su metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Kalp sağlını korurİçeriğinde yüksek miktarda potasyum bulunur, potasyumda kalp dostu bir mineraldir. Böylelikle güne kalbinizi koruyarak başlarsınız.

Ağız kokusunu giderirEğer diş ve diş eti sorunlarınız yoksa sindirim sistemi problemleriniz ağız kokusu yapabilir. Limonlu su sindirimi düzenleyip, toksik maddeleri vücuttan attığı için ağız kokusunu gidermede etkili olabilir.

Cildi gençleştirirCilt sağlığı beslenmenizden etkilenir. Toksik maddelerin vücutta birikimi cildinizde elastikiyet kaybına neden olur, kırışıklıkları artırır. Limonlu suyun yaşlanmaya karşı etkisi büyüktür.

Kilo kaybını hızlandırırÖdem atımını sağlar ve sindirimi hızlandırır dolayısıyla kilo kaybını da destekler.

Böbrek sağlığını korurLimonlu suyun vücutta ürik asit seviyesini düşürücü, böbrek taşı oluşumunu önleyici özelliği bulunmaktadır.

SakinleştirirC vitaminin stresi baskılayıcı hatta depresyondan dahi koruyucu özelliği bulunmakta. Limonlu suyla güne daha sakin başlamanız mümkün.  

Enfeksiyonlara karşı korurBağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Kanser savaşçısıdırHem bağışıklık sistemini güçlendirmesi hem de sindirim sistemini düzenlemesinden dolayı Amerikan Kanser Derneği kolon kanserine karşı etkisini onaylamıştır.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın